56. Україна і створення Союзу РСР.

30 грудня 1922 р. - був заснований СРСР. До його складу увійшли 4 радянські республіки: Російська, Білоруська, Закавказька і Українська. Потім приєдналися ще 15 республік. Україна була друга за розміром (після Росії). Територія - 450 тис. км2, населення 26 млн. чоловік, столиця м. Харків. Спочатку розділили на 12 губерній, а 1925 р. - на 41 округу, а в 1939 р. - 15 областей, а також перенесли столицю в м. Київ. Велика частина (5 млн. чоловік) національних меншин проживали в 12 адміністративних регіонах.

Республіки формально вважалися незалежними, але фактично ніякого суверенітету вони не мали і управлялися єдиним центром - ЦК РКП(б). Залежність республік від московського центру прикривалася системою двосторонніх та багатосторонніх угод, яка отримала назву договірної федерації. Після громадянської війни постало питання про врегулювання відносин між республіками. Для цього створили комісію на чолі з Наркомом національностей - Сталіним (у квітні 1922 р. - Сталін зайняв посаду генерального секретаря ЦК РКП(б)). Комісія розробила план автономізації, що передбачав включення республік на правах автономії до складу Російської федерації.

В Україні проти цього плану виступили голова уряду Раковський та нарком внутрішніх справ Скріпник, але перший секретар ЦК КП(б)У Мануїльський підтримав Сталіна. Раковського було репресовано.

Ленін відкинув сталінський план і розробив новий, за яким всі республіки входили до СРСР на рівних правах зберігаючи за собою право вільного виходу (звісно цього права республікам не надавалось).

Фактично Україна перетворилася на адміністративну одиницю Росії.

<< | >>
Источник: Ответы по истории Украины. 2016

Еще по теме 56. Україна і створення Союзу РСР.:

 1. Утворення Союзу РСР та роль України в цьому процесі.
 2. Утворення Союзу РСР та роль України в цьому процесі.
 3. 84 Українська РСР у системі міжнародних відносин після Другої світової війни. Створення ООН і місце україни в цьому процесі
 4. Утворення Союзу РСР 1922 р.
 5. 30.Завоювання Італії Римом. Створення Італійського Союзу.
 6. 56. Розпад Радянського Союзу й перетворення України на незалежну державу.
 7. 53. Утворення СРСР. Статус України в складі Радянського союзу.
 8. 79 Закон України РСР "Про мову". Його реалізація та значення.
 9. Договори, Постанови, Директиви, Рішення Європейського Союзу в системі джерел аграрного права України.
 10. 49. Створення і розвиток грошової системи України.
 11. 3.4. Етапи утворення європейського союзу. Напрямки, перспективи та реалії інтеграції України у сучасні європейські структури.
 12. 2.Події Лютневої революції в Петрограді та їх вплив на Україну: створення нових органів влади
 13. 65) Україна в системі міжнародних політичних відносин (Україна, СНД, Україна-Європа, Україна-США).
 14. РОЗДІЛ IV Про шведський захід, за допомогою якого вони намовили Ракочого до союзу з собою; про безсоромне розірвання Ракочим союзу з поляками і про шкоди, завдані їм; про вдалий польський роз’їзд на венгрів і про відступ з-під Кракова польського війська, яке здобувало місто у шведів, і про вхід до Кракова Ракочого.
- Античные государства Северного Причерноморья - Археология - Архивоведение - Великая Отечественная Война (1941 - 1945 гг.) - Всемирная история - Вспомогательные исторические дисциплины - Древняя Русь - Западная Украина (1921 - 1939 гг.) - Историография и источниковедение России - Историография и источниковедение стран Европы и Америки - Историография и источниковедение Украины - Историография, источниковедение - История античного мира - История Византии - История Древнего Востока - История древнего мира - История Древнего Рима - История Древней Греции - История Казахстана - История мировых цивилизаций - История науки и техники - История Новейшего времени - История Нового времени - История первобытного общества - История Р. Беларусь - История России - История средних веков - История стран Азии и Африки - История стран Европы и Америки - Історія України - Методы исторического исследования - Музееведение - Новейшая история России - Ранний железный век - Философия истории - Энеолит и бронзовый век - Этнография и этнология -